ТЕЛЕФОН ЗА РЕЗЕРВАЦИЯ
+359 877 750 787+359 877 750 768
+359 889 566 559
Едва на 300м.от Хорлог се намира пещера „Дяволското гърло“, за която легендата говори, че е най-прекия път до Ада. Именно от там Орфей се спуска до подземното царство на Хадес, за да спаси любимата си Евредика.
Пещерата пази своите тайни, както и своите редки обитатели –птицата скалолазка и четири вида прилепи строго защитените от Закона за биолгочинто разнообразие,част от които са включени и в Световния черен списък.
Температура: 8°C
Входове: Естествен и изкуствен.
Трудност: Лесна
На 9км. от Хорлог по туристическа пътека, и на 15км. по шосе, се намира още един от стоте Национални туристически обекта на България-Ягодинската пещера. В исторически аспект пещерата е известна с това , че при нейното проучване през 1963г. е открито единственото в Европа запазено в естествения си вид Енеолитно жилище датиращо от каменно-медната епоха (IV-то хилядолетие пр. Хр.). По целия туристически маршрут на Ягодинска пещера от 10500м., могат да се видят великолепни и красиви образувания, които представляват общо 22 вида от световно известни 28 вида образувания- сталактити, сталагмити, сталактони, хелектити, синтрови езера, леопардова кожа, дендрити, драперии и едни от най-уникалните образувания - пещерните перли.
Температура: 6°C
Влажност: 92%
Трудност: Лесна
На 150м.от Хорлог се намира и Харамийска пещера, която е известна с екстремните изживявания при нейното покоряване. Посещенията в пещерата се осъществяват само с катерене и под контрола на специално обучени инструктури-алпинисти.
До входа на пещерата води пътечка, започваща от паркинга при Дяволското гърло – 10 минути изкачване през борова гора.
Пещерата има два входа – по-точно вход и изход - две различни пещери, които са обединени от пропаст. Входът е труднодостъпен – достига се след изкачване на 20-метрова отвесна стена.
Дължина: 510 м.
Влажност: Повишена на места с лед.
Трудност: Средна.
Конна база Триград „Авитохол – Облака“ се намира в родопското село Триград, на 1220м. надморска височина и е разположена по пътя за село Кестен.
Конюшнята разполага с 8 бокса и 12 полубокса, също така с плац за обучение на коне и ездчи (бившия стадион). В базата се отглеждат 35 коня, от които 5 жребеца от различни линии, 7 кастрата ,14 кобили и 9 кончета.
Гюнер Джавид Чауш /ГИНЦИ/ – Инструктор и треньор по конен спорт. Занимава се цял живот с отглеждане и развъждане на коне.Той и неговите коне са носители на многобройни награди в състезания по издръжливост (ендюрънс) и гладко бягане.
Д-р Мирослав Александров Узунов /ОБЛАКА/ – Инструктор, треньор и съдия по конен спорт. Завършил техникум по Ветеринарна медицина (1992г.) и Тракийски университет – специалност Ветеринарна медицина(2001г) в град Стара Загора. Специализирал – Отглеждане и лечение чрез физиотерапия на коне в факултета по Ветеринарна медицина град Цюрих Швейцария. Притежава квалификация инструктор по спелеология и планински водач.
Елена Христева Христева – Собственик и управител на фирма ,,Авитохол – Облака,, ЕООД. Мениджър в туризма, учител по физическо възпитание и спорт, планински водач – отговаря за организационната дейност и информацията по настаняване, обслужване на туристи и туристическите дестинации в района.
Конна база „Аркан“ се намира в края на с.Триград в посока югоизток.
Конната база разполага с 8 добре обучени и уравновесени коня. Петнадесет години утвърждава своите позиции в конния спорт и туризъм. Тук имате възможност за незабравими преживявания – езда сред природата, професионално обучение или просто – удоволствието от контакта с конете.
Конна база „Аркан“ предлага Локални маршрути, Еднодневни и Многодневни конни походи
„Сълзите на Орфей са началото и краят. С тях смъртта умира, и безсмъртие се ражда. Легендата за любовта, превръща се в легенда за смъртта - онази смърт непобедима, която от сълзи любовни, грях посяла и безсмъртие родила“.
В местността „Орфеева сълза“, намираща се над пещера „Дяволско гърло“ в посока с.Ягодина, е настъпил печалният край на легендата за Орфей и Евредика - легендата за любовта и за смъртта.
Именно от там води началото си една друга легенда-легендата за безсмъртието. Според нея, след като Орфей веднъж пропилял възможността да върне любимата си Евредика от света на мъртвите, където успял да стигне благодарние на силата на своята магическа лира и златните и струни, той се покатерил на един връх близо до водите на свещената река „Стикс“/понастоящем р.Триградска/, които вливайки се в тайнствена пещера /понастоящем пещера „Дяволско гърло/ преминавали през лабиринт от подземни тунели и водели към подземното царство.
От този връх Орфей се опитал със своите магически песнопения, да омае планината и скалите, реката и водите, като ги подчини да му разкрият пътят към света на мъртвите, където лодкарят Харон отказал да го заведе повторно. Седем дни и седем нощи Орфей не се хранил. Денем той пеел и свирел, а нощем плакал и роптаел, проклинайки мрачните брегове на свещената река „Стикс“. Природата обаче не била подвластна на молитвите му и те не били чути. Така надеждите на Орфей за победа над смъртта умрели. Но по ирония на неговата съдба, пролятите му сълзи в местността „Орфеева сълза“, както и в цялата местност „Хорлог“, където се намират пещера „Дяволско гърло“ и „Триградското ждрело“, родили едно мистериозно цвете, което има способността да възкръсва и е едно от най-лековитите растения на света. Заради възкръсващата си способност цветето е известно предимно с имената „Безсмъртниче“ и „Орфеево цвете“. Изчиcлeнo e, чe това цвете мoжe дa се съхрани дo 11 години бeз ĸaпĸa вoдa и да възкръсне пpи блaгoпpиятни ycлoвия ĸaтo тoплинa, cвeтлинa и дocтaтъчнo влaгa. Дpeвнитe тpaĸи ca знaeли зa нeгo и ca гo дoбaвяли ĸaтo cъcтaвĸa нa бoжecтвeнaтa нaпитĸa Aмбpoзия, зa ĸoятo ce cмятaлo, чe дapявa xopaтa cъc здpaвe, дългoлeтиe, дори и с безсмъртие. Pимлянитe пък сечали мoнeти, нa ĸoитo тo e изoбpaзeнo. Повече от десет години учени от НАСА и секретни руски лаборатории изследват цветето. Дори се говори, че от него може да бъде създадено лекарство, което да удължава живота на хората подобно на библейските исполини. „Безсмъртничето“ може да бъде открито и днес в местността „Орфеева сълза“ и в района на Триграското ждрело, където същото се е запазило през вековете, сякаш за да ни загатва вечно за това, дали са били чути молитвите на Орфей за победа над смъртта.
Панорамна площадка „Орлово око” е изградена над с.Ягодина /на 14км.от с.Триград/, върху отвесна скала на един от най-високите върхове в района – Свети Илия /1530м.надморска височина/. Върхът носи името на светеца -повелител на гръмотевиците, тъй като при лошо време там падат много гръмотевици. Важно е туристите да знаят това и да избягват разходки до „Орлово око“ при лошо време. До площадката се стига с високопроходим офроуд джип.
Гледката, която се открива от това място е изумителна и не случайно то е заслужило своето име. При ясно време погледът ви може да стигне на десетки километри във всяка посока и дори може да ви докара световъртеж. Виждат се две-трети от Буйновското ждрело, Борино, Чала, Ягодина, в далечината планините от Гърция, в дъното Пирин и малък връх от Рила. Пътят в долината се вие като змия, а автомобилите изглеждат не по-големи от мравки. Не случайно местните хора наричат панорамната площадка „Родопският Гранд каньон“.
Високопроходими джипове се предлагат, както от „Замъка хорлог“, така и местните хора от с.Ягодина, като пред входа на Ягодинската пещера винаги има паркирани няколко джипа извършващи тези услуги.
„Вълчи камък“ е местност намираща се на връх Каба таш, в близост до родопското село Гьоврен /на 7км.от с.Триград в посока Девин/.
До местността се стига с високопроходим „офроуд“джип.
Там се намират 2 панорамни площадки на 1650м.надморска височина.
Това са най-високите панорамни площадки на Балканския полуостров,от където може да видите Рила,Пирин и част от гръцките Родопи,връх Голям и Малък Персенк и други.
Освен пленителната гледка,интересна е също така е легендата, от която идва името на местността. “В миналото един овчар от близкото село/Гьоврен/ намерил в гората малък сив вълк, останал сам и обречен на гибел в суровите условия на балкана.Овчарят приютил в дома си сивият вълк и го отглеждал докато порасне голям. Вълкът придобил навиците на домашно куче пазач и никога не посягал на домашните животни...докато един се случило така, че хората от селото оставяйки овцете си да пасат на връх Каба таш, започнали да откриват по една овца с прегризано гърло. Така хората набедили опитомения вълк и обвинили неговия осиновител, че е навлякъл беда на цялото село като го е приютил в дома си.
Натъжен от хорските приказки, овчарят завел на следващата вечер сивият вълк на върха Каба таш, провесил го през скалата и го хвърлил в бездънната пропаст. На следващия ден, обаче, хората от село Гьоврен започнали отново да намират овце с прегризано гърло и оттогава овчарят не можел да постигне утеха за своята мъка по сивия вълк, който сам и несправедливо убил.
Утеха не успял да намери и духът на убития сив вълк, чийто вой дълго време се спускал нощем от връх Каба таш надолу към селото“.
Град Девин, който се намира едва на 25км.от Замъка „Хорлог“, смело може да се нарече Първенец сред Балнео-климатичните курорти на Балканския полуостров,тъй като няма друг град на Балканите с толкова много минерални извори.
Минералните води в района бликат от няколко сондажни хидротермални източника с температура от 37 С до 44 и имат аналогичен химичен състав с екологично чистата минерална вода „Девин“,която се бутилира в близост до града.
Един от съврменените СПА Комплекси в района е "СТРУИЛИЦА". Той е разположен на 1км.от града насред внушителна панорамна гледки на Западни Родопи.
Комплексът работи целогодишно и басейните са напълно подходящи за посещение през целия зимен сезон.
Комплексът разполага с открит плаж с минерална вода, където има -басейн за възрастни с размери 25м/12.50м/1.80;- джакузи; -детски басейн за най-малките гости на комплекса. Външният басейн е оборудван с шезлонги и чадъри.
Също така Комплексът разполага със сауна и парна баня, както и с балнеосанаториум,който в съчетание на разнообразните минерални води и подходящите климатични условия е подходящ за лечение и профилактика на: вегетативни ставни заболявания с различна локализация;-заболявания на сърдечно-съдовата система;-функционални разстройства на нервната система ;-затлъстяване;-обща профилактика, укрепване и закаляване на организма;-забавяне на процесите на преждевременно остаряване;-възрастовата остеопороза и др.
След здравословно прекарания ден в минералните басейни,може да се насладите на приятната атмосфера в Ресторанта на Комплекса, както и на прекрасната и разнообразна кухня. Ресторанта разполага и с Барбекю и дневен бар.
Посещението на СПА Комплекс „Струилица“ е на сравнително достъпни цени и същевременно на качеството на предлаганите услуги е на високо ниво, поради което комплексът е един от най-предпочитаните в гр.Девин
В град Девин има и редица луксозните СПА хотели, които предлагат:-Уникални СПА процедури; Масажи; Калолечение; Терапии с минерална вода.
„Паркът на Родопската Билка” е туристическа атракция с информационно-образователна стойност. Паркът умело съчетава невероятното емоционално преживяване на посетитиелите пренасяйки ги в един приказен свят, с възможността да опознаят по-добре Родопската Флора и Фауна. Намира се непосредствено след пещера Дяволско гърло в посока Триград. В Паркът са ситуирани над 90 експозиции на Родопски билки, които са разположени покрай каменна пешеходна алея. Всяка билки е съпроводена с описателна табела за нейното местообитание и лечебни свойства. Сред билките са разположени и фигури на най-характерните диви животински представители на Родопите, които са изработени в реален размер. Фигурите са снабдени с бутони възпроизвеждащи реалните звуци издавани от всяко животно. Най-малките могат да се позабавляват също така и в детския кът на Парка, където се намира Къщичката на най-старата билкарка Баба Яга. Посетителите могат да обогатят своята развлекателна програма с посещение на намиращите се в непосредствена близост „Музей на Мечката” и „Музей на Родопската Аквакултура”. След безценната опознавателна визита в света на Родопската Флора и Фауна, туристите могат да се потопят в света на Родопската кулинария посещавайки ресторант „Замъка Хорлог”,който е разположен по поречието на река Триградска и непосредствено срещу Парка. Тук можете да опитате вкусни ястия от жива риба, барбекю, родопски специалитети и други. Паркът на Родопската Билка е изграден по трансграничен проект "Флорео", финансиран от Програма „ИНТЕРРЕГ V-A Гърция-България 2014-2020”, съфинансиран от националния бюджет.
Музеят на мечката се намира между Дяволското гърло и село Триград, непосредствено до хотел "ХОРЛОГ". Отивайки към селото се пада от лявата ви страна. Един от най-новите музеи в Родопите. Уникален е с идеята си за представяне на застрашения вид на кафявата мечка. В последните години хората все по-често чуват за тях от новините, но в този музей можем да научим за начина им на живот, за местообитанията им, за начина им на хранене и прочие.
Местността "Хорлог" е единствено място в света, от където може да бъде наблюдаван непосредствено един изключително рядък животински представител –птицата „скалолазка“.
Скалолазката е птица населяваща скални стени и пропасти в планините, мнозинството от местата му за мътене са на алпийска височина, поради което възможността за наблюдение на птицата в населено място е нетипична и на практика неповторима в световен мащаб
Местността "Чаирите" сеи намира на 13 км. от Триград. Характерни за местността са шестте естествени свлачищни езера, които са се образували по естествен начин и са запазени от Кватернера. С разнообразната си флора и фауна, това живописно място е един от най-желаните туристически обекти. Местността е известна още със своите смърчови гори, сред които е "Пияната гора".
Местността е обявена за опазване на находище на блатното кокиче (Leucojum aestivum).
Блатното кокиче е многогодишно луковиче растение, високо до 65 см. Това красиво, но отровно растение цъфти през април и май. Цветовете (3-7 на брой) излъчват силен аромат и са разположени на върха на стъблото с нееднакво дълги дръжки. Разпространено е из лонгозни гори, периодично заблатяващи се ливади и крайречни тераси.
Блатното кокиче е включено е в Червената книга на България с категория рядък вид и е защитено от Закона за биологичното разнообразие. Събирането на наземната част става само чрез специален разрешителен режим. Съдържа алкалоида "галантамин", от който се произвеждат различни лекарствени препарати, включително лекарството „Нивалин”, използвано за лечение на детски паралич.
Резервата е с площ от 124 хектара /обявен през 1956г./
Намира се в землището на с. Мугла, на 20 км. от Девин. Резервата съхранява причудливи форми на природата,както и със смесените гори от ела, черен бор, бук, смърч и характерните за тях флора и фауна.
Резервата е с площ от 124 хектара /обявен през 1956г./
"Шабаница" се намира непосредствено до границата с южната ни съседка-Гърция, на 40км. югоизточно от село Триград по горното течение на Чаирска река. Защитената територия,чието име в превод означава „Старата гора“ е характерна с вековната си буково-смърчова гора , в която дърветата достигат височина от 35м. и са на възраст над 350г.
Резервата е с площ от 124 хектара /обявен през 1968г./
Намира се на 20км.от Девин, в замлището на село Борино.
Резервата е известен с това,че помещава едни от най-запазените и девствени гори от черен бор. Височината на отделни дървета достига до 30м., а възрастта им-над 200г.
Флористичното разнообразие на защитената територия се допълва от наличието на 337 вида висши растения, сред които много редки и ендемични видове.
Тук се намират находища на Силивряк (Орфеево цвете).
Балкански ендемит - среща се само на Балканския полуостров. Расте в пукнатините на скали. Защитен вид, включен е в Червената книга на България. Силиврякът издържа много време на суша. Ботаниците са установили, че може да преживее повече от 30 месеца изсушен в хербарий, след което при овлажняване започва отново да се развива нормално. Растението свива цветовете си, когато е на сянка и веднага се отваря, когато го огрее слънце. Силиврякът много прилича на иглика, но цветовете му имат синкаво-бяла окраска с фуниевидна форма.
Тук се намира една от най-големите популации на дива коза в Родопите.
В землището на село Мугла, намиращо се на 18км.от с.Триград, се намира защитената местност „Триград-Мурсалица“ дала името на емблематичния „Мурсалски” чай /българската виагра/.
Мурсалският чай (Sideritis scardica) е едно от чудесата на България.
Билката е Eндемит и е разпространена само на няколко места на балканският полуостров. Най-големите находища на Мурсалски чай са на територията на България над 1000 м. надморска височина – местността Мурсалица в Родопите ( откъдето идва името Мурсалски чай ), находището на Мугла и находището над Триград.
Това многогодишно растение е една от най-полезните билки, растящи в България.
През 70-те години на миналия век космонавтите го пиели при подготовката си за полет.
Японски учени изследвали преди години мурсалския чай и установили благотворното му въздействие върху множество заболявания.
Освен лечебните си свойства, билката притежава и общоукрепващо, антианемично и тонизиращо действие, забавя стареенето, неутрализира вредното въздействие на свободните радикали и подобрява еластичността и гладкостта на кожата.
Поради масовото и безразборно бране, находищата са застрашени и брането на дивата билка е забранено от 1996 година, а видът е включен в Червената книга.
На 12км.от с.Триград се намира обезлюденото селище наречено- „Кралство Чамла“. За това място се вярва,че е попито от чудодейна енергия. Там през 2012г.чуждестранни инвеститори се подготвиха да посрещнат предсказания е несбъднат “край на света“ на 21.12.2012г. Инвестирани са били над 200 000евро за закупуване на контейнери и тонове с храна от първа необходимост, които вероятно са били предвидени да се превърнат в „ноев ковчег“. Към ден днешен контейнерите все още пустеят в обезлюденото селище очаквайки да изпълнят своята мисия.
Copyright 2015 - Horlog theme by zmeia_moy