ТЕЛЕФОН ЗА РЕЗЕРВАЦИЯ
+359 877 750 787+359 889 566 559
Едва на 300м.от Хорлог се намира пещера "Дяволското гърло", за която легендата говори, че е най-прекия път до Ада. Именно от там Орфей се спуска до подземното царство на Хадес, за да спаси любимата си Евредика.
Пещерата пази своите тайни, както и своите редки обитатели –птицата скалолазка и четири вида прилепи строго защитените от Закона за биолгочинто разнообразие, част от които са включени и в Световния черен списък.
На входа на пещерата можете да си направите снимка с образ с добавена реалност на "Хадес", а на изхода не пещерата с образ на "Цербер", чрез мобилно приложение "ТRIGRAD AR".
Температура: 8°C
Входове: Естествен и изкуствен.
Трудност: Лесна
На 9км. от Хорлог по туристическа пътека, и на 15км. по шосе, се намира още един от стоте Национални туристически обекта на България-Ягодинската пещера. В исторически аспект пещерата е известна с това , че при нейното проучване през 1963г. е открито единственото в Европа запазено в естествения си вид Енеолитно жилище датиращо от каменно-медната епоха (IV-то хилядолетие пр. Хр.). По целия туристически маршрут на Ягодинска пещера от 10500м., могат да се видят великолепни и красиви образувания, които представляват общо 22 вида от световно известни 28 вида образувания- сталактити, сталагмити, сталактони, хелектити, синтрови езера, леопардова кожа, дендрити, драперии и едни от най-уникалните образувания - пещерните перли.
Температура: 6°C
Влажност: 92%
Трудност: Лесна
На 150м.от Хорлог се намира и "Харамийска пещера", която е известна с екстремните изживявания при нейното покоряване. Посещенията в пещерата се осъществяват само с катерене и под контрола на специално обучени инструктури-алпинисти.
До входа на пещерата води пътечка, започваща от паркинга при Дяволското гърло – 10 минути изкачване през борова гора.
Пещерата има два входа – по-точно вход и изход - две различни пещери, които са обединени от пропаст. Входът е труднодостъпен – достига се след изкачване на 20-метрова отвесна стена.
Пещера "Харамийска" е най-старото пещерно светилище в България. В едната от залите е открито огнище "олтар" и идол символизиращ "третото око". В същата зала е измерено силно геомагнитно поле с лечебни свойства, което е с най-високи стойности именно около "огнището олтар". В близост до пещерата можете да си направите снимка с образ с добавена реалност на Духовен водач с идол, извършващ ритуал пред огнище олтар, чрез мобилно приложение "ТRIGRAD AR".
Дължина: 510 м.
Влажност: Повишена на места с лед.
Трудност: Средна.
„Паркът на Родопската Билка” е туристическа атракция с информационно-образователна стойност. Паркът умело съчетава невероятното емоционално преживяване на посетитиелите пренасяйки ги в един приказен свят, с възможността да опознаят по-добре Родопската Флора и Фауна. Намира се непосредствено след пещера Дяволско гърло в посока Триград. В Паркът са ситуирани над 90 експозиции на Родопски билки, които са разположени покрай каменна пешеходна алея. Всяка билки е съпроводена с описателна табела за нейното местообитание и лечебни свойства. Сред билките са разположени и фигури на най-характерните диви животински представители на Родопите, които са изработени в реален размер. Фигурите са снабдени с бутони възпроизвеждащи реалните звуци издавани от всяко животно. Най-малките могат да се позабавляват също така и в детския кът на Парка, където се намира Къщичката на най-старата билкарка Баба Яга. Посетителите могат да обогатят своята развлекателна програма с посещение на намиращите се в непосредствена близост „Музей на Мечката” и „Музей на Родопската Аквакултура”. След безценната опознавателна визита в света на Родопската Флора и Фауна, туристите могат да се потопят в света на Родопската кулинария посещавайки ресторант „Замъка Хорлог”,който е разположен по поречието на река Триградска и непосредствено срещу Парка. Тук можете да опитате вкусни ястия от жива риба, барбекю, родопски специалитети и други. Паркът на Родопската Билка е изграден по трансграничен проект "Флорео", финансиран от Програма „ИНТЕРРЕГ V-A Гърция-България 2014-2020”, съфинансиран от националния бюджет.
Музеят на мечката се намира между Дяволското гърло и село Триград, непосредствено до хотел "ХОРЛОГ". Отивайки към селото се пада от лявата ви страна. Един от най-новите музеи в Родопите. Уникален е с идеята си за представяне на застрашения вид на кафявата мечка. В последните години хората все по-често чуват за тях от новините, но в този музей можем да научим за начина им на живот, за местообитанията им, за начина им на хранене и прочие.
Посетителският информационен център се намира на около 350м.след пещера "Дяволско гърло" в посока село Триград, непосредствено срещу "Парк на Родопската Билка".
Обектът предлага на туристите и любителите на риболова полезна информация за водоемите и сладководните риби в Западни Родопи, исторически данни за въдичарството и полезни съвети за риболов.
В центъра е ситуирана Музейна сбирка от експозиции на различни представители на Родопската Аквакултура.
В обектът можете да си направите снимка с образ с добавена реалност на "Сом", чрез мобилно приложение "ТRIGRAD AR".
Къща-музей "Катерци" се намира в близост до центъра на с. Триград, след кратко изкачване по черен път. Наименованието „Катериц” произлиза от дългогодишна фамилия, която освен че е запазила името си, е съхранила и историята си почти 150 години. Къща музей "Катерци" е уникална и автентична, съхранила своите тайни през годините. Обзавеждането е изцяло в битов стил и все още може да се почувства уюта, традициите и обичаите на фамилията, която се е занимавала с овцевъдство. В "Катерци" можете да видите старинни предмети, облекла и съдове от отминалите времена, както и оригинални документи, свързани с изселването на Катерския род.
В обектът можете да си направите снимка с образ с добавена реалност на "Овчар", чрез мобилно приложение "ТRIGRAD AR".
Римският мост се намира в близост до центъра на с.Триград. Непосредствено до моста има стар Римски път водещ до местности Краево и Чаирски езера.
Според вярванията, ако при изграждането на един мост, в него е вградена сянката на млада мома, мостът ще бъде вечен.
На моста можете да си направите снимка с образ с добавена реалност на "Мома" в Триградска носия, появяваща се на фона на песента "Троица братя града градяха", чрез мобилно приложение "ТRIGRAD AR".
Конна база Триград „Авитохол – Облака“ се намира в родопското село Триград, на 1220м. надморска височина и е разположена по пътя за село Кестен.
Конюшнята разполага с 8 бокса и 12 полубокса, също така с плац за обучение на коне и ездчи (бившия стадион). В базата се отглеждат 35 коня, от които 5 жребеца от различни линии, 7 кастрата, 14 кобили и 9 кончета.
Не пропускайте да посетите и една от най-вълнуващите атракции в района - Лифта на Тарзан. Това спускане ще накара кръвта ви да закипи и да изпитате една нова емоция.
"Виа ферата" е екстремно приключение с повишена трудност и се осъществява под ръководството и наблюдението на специално обучени водачи, които предоставят необходимата алпийска екипировка. Преходът започва от Триградското ждрело, в близост до пещера Харамийска и включва катерене по метални стъпала, монтирани на отвесна скала, с дължина 48м, както и пешеходен преход по живописен горски маршрут. Общото времетраене на прехода е около два часа. Посещението на атракцията се извършва организирано, на групи от 6 до 15души.
В близост до атракцията можете да си направите снимка с образ с добавена реалност на "Тракийски воин" чрез мобилно приложение "ТRIGRAD AR".
Въженият парк се намира с в с.Триград, на около 200м.южно от триградската Мандра. Изграден е над река Триградска, в красива горска местност. Общата дължина на въжения парк е около 120 метра и обхваща 7 степени на сложност, оцветени в различни цветове. Подходящо е за деца над 6 години, както и за възрастни с тегло до 120 кг.
На въжения парк можете да си направите снимка с образ с добавена реалност на "игрива катеричка" чрез мобилно приложение "ТRIGRAD AR".
Приключенската разходка с лодка стартира от пещерен свод, намиращ се по поречието на река Триградска, в непосредствена близост до пещера "Дяволско гърло". В близост до този свод излиза водата, която преди това бива погълната от подземния водопад на пещера Дяволско гърло. Разходката е с дължина около 80м, като маршрутът преминава през естествен речен вир, който е с дълбочина над 40м.
Офроуд разходки се предлагат от много местни гидове, както до Панорамните гледки в района /Орлово око; Вълчи камък; Орфеев връх; Орфеева сълза; Мечи връх/, така и до различни местности с природни или културни забележителности, като защитена местност "Чаирски езера", природен феномен "Пияната гора", светилище "Каурчан", изоставено селище "Чамла" и други.
Чаирските езера са група от седем езера в Западните Родопи, разположена на 1400 м надморска височина в защитената живописна местност "Чаирите" ("Чаирски езера") покрай Чаирска река, на около 20 км източно от село Триград. Името на местността идва от думата „чаир“, което на турски означава ливада. Чаирските езера са естествени свлачищни езера, запазени от епохата на кватернера. Образувани са благодарение на свлачищни процеси над десния бряг на река Чаирска. Най-известното езеро е Синьото езеро (Синия гьол, Сини вир) заобиколен от стара вековна гора. Падналите в него дървета и островите от сфагнум му придават романтичност и тайнственост, сякаш това е езерото на нимфите и русалките. Едно от езерата е наречено Магическото езеро. Обвито в мъгла и изпарения, заобиколено от дървета с причудливи форми, то изглежда като илюстрация на вълшебна приказка. Според поверието Магическото езеро е било обитавано от самодиви, които омагьосвали овчарите, подмамвайки ги с песните и танците си. Други от езерата са наречени Голямото езеро (Големия гьол), Кадирев гьол, Средното езеро и Горното езеро. В непосредствена близост е защитената местност "Пияната гора". Езерата са изумително красиви, с кристална родопска вода и планинска пъстърва. Обградени са от над 2000 дка безбрежни ливади с красиви цветя напролет, изобилстващи от множество тракийски светилища и могили, които свидетелстват, че това е земята на траките. Редица редки растителни видове са запазени на торфените острови в езерата. В близост до Чаирските езера има и туристическа база-хижа "Чаирски езера".
В близост до Синьото езеро можете да си направите снимка с образ с добавена реалност на "Самодива" чрез мобилно приложение "ТRIGRAD AR".
"Пияната гора" се намира в защитена местност "Чаирски езера", между селата Мугла и Триград, на около 15м. източно от с.Триград. Гората представлява природен феномен поради хаотично наклонени във всички посоки дървета, от където идва и нейното име.
Има различни и противоречиви научни версии опитващи се да обяснят на какво се дължи феноменът на пияните гори, каквито има и на други места по света. Някои учени смятат, че причината за този феномен е свличане на земните пластове, други смятат, че най-вероятната причина е геомагнитната аномалия, а ботаниците виждат в случващото се проявление на "тропизъм", тоест растеж на растение в посока на съществуващ дразнител.
Според легендите обаче, всяка "Пияна гора" е обладана от зли сили и демони, като "Пияната гора" в местност "Чаирски езера" не прави изключение.
Още с влизането на човек в "Пияната гора", емоциите му биват завладени от витаеща във въздуха невидима магия. Неестествените форми на дърветата обвити в изпарения от бледи сивкави мъгли, създават усещането за призрачност и пред погледа ви оживява един чуден свят от неземно измерение. В този свят гравитацията е лишена от човешка логика и съдържание, не само заради хаотичните форми на дърветата растящи в съвсем различни посоки, но и заради безбройните посипали земята морени и скални късове, изглеждащи приказно покрити с одеяло от яркозелени горски мъх, но при всяка стъпка върху тях, те се разклащат, сякаш приканвайки ви да пропаднете в капана на някоя от множеството скални дупки и бездни, пронизали цялата гора. Карстовият район около Триград, дава основание на спелеолозите да твърдят, че е твърде вероятно множеството пещерни дупки и зали, да са свързани в големи подземни пещерни тунели, простиращи се покрай цялото цялото Триградско Ждрело. Не случайно в района около Триградското ждрело, са открити над 80 пещери, които понастоящем са необлагородени и непроучени, а некартираните пещери вероятно са в пъти повече.
Именно за това , според легендата за "Пияната гора", там живее митологичното създание "Мрава", което през деня се крие в подземните пещерни тунели, а нощем се превъплащава в различни образи /най често в дух на жена с бели дрехи наричана от местните "Бялата жена"/ и посещава хората докато спят. Мравата издърпва одеялото на спящия човек, наляга го /ляга върху него/ и се опитва да го задуши. Обикновено човек нападнат от Мрава, се събужда от нейната тежест, но не може нито да помръдне, нито да издаде звук, сякаш е парализиран. Понякога хора налегнати от Мравата, дори откриват синини по телата си. Начин да бъде прогонена Мравата, е налегнатия човек да успее да размърда някой от палците на краката си. Според местните легенди, Мравата живееща в „Пияна гора”, е налегнала корените на дърветата притискайки ги в различни посоки, което е предизвикало трайна промяна на техните форми, пречейки им да възстановят естествената си посока на растеж.
В близост до малко блато в "Пияната гора", можете да си направите снимка с образ с добавена реалност на дух на "Бялата жена" чрез мобилно приложение "ТRIGRAD AR".
На 2.1км.източно от хижа "Чаирски езера" намираща се в защитена местност "Чаирски езера", се намира обезлюденото село Чамла, което е населеното място с най-високата надморска височина на територията на Балканския полуостров-1625м. Селото е наречено "Кралство Чамла" от фондация "Дестинация България", която в началото на века, безуспешно се опитва да превърне селото в културно етнографски център /"артистична резиденция и еко-селище"/. Чамла се обезлюдява напълно през 80-те години на миналия век, но селото не е премахнато от списъците на НСИ и ГРАО. Освен фондация „Дестинация България”, също така и чуждестранни граждани безуспешно са опитвали да върнат мястото към живот и са се отказвали заради суровите условия в планината. Тук през 2012г., група чужденци, водени от идеята за Ноевия ковчег и вярата че с.Чамла ще е домът на спасените след "Страшния съд", поставиха специални контейнери с продукти и храни от първа необходимост, посрещайки несбъднатия края на света, очакван на сакралната дата 21.12.2012г., след което изоставиха продуктите и контейнерите в селото. През 2021-2022г., в с.Чамла са снимани много от сцените на българският игрален филм "Бягство".
Според местните легенди, светилище "Каурчан" е било култов тракийски обект от времето на античността, чието антично име не е известно. Светилището се намира на билото на връх с каменен разсип по периферията, разположен на 6 км югоизточно от с.Триград, в местността "Каурчан", която в днешни дни води името си от "каурски чан"-камбана. Там в древността, траките са извършвали обреди и ритуали, с които са почитали култа към Великата богиня-майка Кибела, както и към слънцето, смъртта, безсмъртието, вечното щастие и приобщаването към боговете.
Достигането до върха е през вековни смърчови гори, а веднъж изкачили се до най-високата му точка, можете да се насладите на прекрасна панорамна гледка. Намерените останки в местността, загатват за съществуването на древно тракийско селище в близост до светилището.
Според местните предания, по-късно, през средновековието, на мястото на светилището е била изградена църква със златен купол и огромна позлатена камбана.
Камбаната е била толкова голяма, че нейният звън се е чувал в множество населени места в района, сигнализирайки за вражески нападения.
Според легендите обаче, всяка "Пияна гора" е обладана от зли сили и демони, като "Пияната гора" в местност "Чаирски езера" не прави изключение.
По време на Османското владичество църквата е била разрушена и разграбена, включително и внушителната камбана.
За съжаление все още не е намерено финансиране за провеждане на археологически разкопки , които да разкрият повече за тайните и загадките на това мистериозно място и да датират с по-голяма точност следите, които са оставени там от древните траки. Все пак в околностите на с.Триград са открити множество следи от живота на траките, които сочат че те са населявали тези земи през II-то хилядолетие преди Христа или това е Късната бронзова епоха.
В подножието на светилище "Каурчан", можете да си направите снимка с образ с добавена реалност на Камбана, чрез мобилно приложение "ТRIGRAD AR".
Панорамна гледка "Орфеева сълза" се намира на скален връх над пещера "Дяволско гърло" в посока с.Ягодина.
Именно там е настъпил печалният край на легендата за Орфей и Евредика - легендата за любовта и безсмъртието.
От този връх Орфей се опитал със своите магически песнопения, да омае планината и скалите, реката и водите, като ги подчини да му разкрият повторно пътят към света на мъртвите, където веднъж изгубил любимата си Евредика. Седем дни и седем нощи Орфей не се хранил. Денем той пеел и свирел, а нощем плакал и роптаел, проклинайки мрачните брегове на свещената река "Стикс". Природата обаче не била подвластна на молитвите му и те не били чути. Така надеждите на Орфей за победа над смъртта умрели. Но по ирония на съдбата, пролятите сълзи на Орфей в местността "Орфеева сълза", както и в цялата местност "Хорлог", където се намират пещера „Дяволско гърло“ и част от "Триградското ждрело", родили мистериозното цвете "Силивряк", което има способността да възкръсва и е едно от най-лековитите растения на света. Заради възкръсващата си способност цветето е известно предимно с имената "Безсмъртниче" и "Орфеево цвете".
Панорамна площадка „Орлово око” е изградена над с.Ягодина /на 14км.от с.Триград/, върху отвесна скала на един от най-високите върхове в района – Свети Илия /1530м.надморска височина/. Върхът носи името на светеца -повелител на гръмотевиците, тъй като при лошо време там падат много гръмотевици. Важно е туристите да знаят това и да избягват разходки до „Орлово око“ при лошо време. До площадката се стига с високопроходим офроуд джип.
Гледката, която се открива от това място е изумителна и не случайно то е заслужило своето име. При ясно време погледът ви може да стигне на десетки километри във всяка посока и дори може да ви докара световъртеж. Виждат се две-трети от Буйновското ждрело, Борино, Чала, Ягодина, в далечината планините от Гърция, в дъното Пирин и малък връх от Рила. Пътят в долината се вие като змия, а автомобилите изглеждат не по-големи от мравки. Не случайно местните хора наричат панорамната площадка „Родопският Гранд каньон“.
Високопроходими джипове се предлагат, както от „Замъка хорлог“, така и местните хора от с.Ягодина, като пред входа на Ягодинската пещера винаги има паркирани няколко джипа извършващи тези услуги.
„Вълчи камък“ е местност намираща се на връх Каба таш, в близост до родопското село Гьоврен /на 7км.от с.Триград в посока Девин/.
До местността се стига с високопроходим „офроуд“джип.
Там се намират 2 панорамни площадки на 1650м.надморска височина.
Това са най-високите панорамни площадки на Балканския полуостров,от където може да видите Рила,Пирин и част от гръцките Родопи,връх Голям и Малък Персенк и други.
Панорамна гледка „Орфеев връх”, наричана още Орфееви скали, се намира на 7 км източно от с.Триград и на 1550м. надморска височина. В миналото мястото е било известно като „9-ти септември“, заради изсечения в скалата надпис, който все още може да се забележи. Днешното име на върха е дадено от местните жители, чието въображение е повлияно от легендите за Орфей и Евридика.
До „Орфеев връх” можете да се изкачите както пеша по черен горски път, така и с офроуд джип, каквито услуги се предлагат от местни гидове в с.Триград. Панорамната гледка е впечатляваща и разкрива с. Триград и околностите му. Тук ще ви посрещне високата 3 метра и тежаща 2,5 тона каменна статуя на Орфей, дело на пловдивския скулптор Ангел Каравланов, както и образ с добавена реалност на Евредика.
Панорамна гледка се намира на връх „Дряново тепе” , в землището на с.Гьоврен, по известно сред местните като „Мечи връх”. От върха се разкрива панорамна гледка към Рила, Пирин и връх Голям Перилик. Дестинацията е подходяща за комбиниране с посещение на „Вълчи камък”, тъй като се намират в пряка близост.
Местността "Хорлог" е единствено място в света, от където може да бъде наблюдаван непосредствено един изключително рядък животински представител –птицата „скалолазка“.
Скалолазката е птица населяваща скални стени и пропасти в планините, мнозинството от местата му за мътене са на алпийска височина, поради което възможността за наблюдение на птицата в населено място е нетипична и на практика неповторима в световен мащаб
Резервата е с площ от 124 хектара /обявен през 1956г./
Намира се в землището на с. Мугла, на 20 км. от Девин. Резервата съхранява причудливи форми на природата,както и със смесените гори от ела, черен бор, бук, смърч и характерните за тях флора и фауна.
В резервата можете да си направите снимка с образ с добавена реалност на говорещ Ент, чрез мобилно приложение "ТRIGRAD AR". Маркерът/табелата чрез която се възпроизвежда образа на Ента, се намира в крайната точка на дигиталния маршрут до резерват "Казаните".
Скален феномен Слона се намира покрай стар черен път водещ до защитена местност „Чаирски езера”. Пътят води началото си от отбивка по главния път, намираща се на около 3км. след пещера „Дяволско гърло” в посока Девин. Скалният феномен е разположен от дясната страна на черния път в посока „Чаирски езера” и на около 3км след началото на черния път.
Змеевата дупка представлява скална ниша от пещерен тип, образувала се в отвесна скала в местността Шутия мост, близо до с. Триград. Разположена е на около 5 метра над водната повърхност на река „Триградска”. Легендата за Змеевата дупка е част от характерната за Триградския район легенда за Мравата и е пряко свързана с особеностите на ландшафта и тектоничната структура на планината в тази част на Родопите.Стотината пещери, открити около Триград, са свързани помежду си с мрежа от подземни тунелни структури. Местните хора са смятали че в тях живее същество, което в родопската митология се нарича Мрава – митично създание, което се появява след мръкване и има способността да се превъплъщава в множество образи. В Змеева дупка Мравата се превъплъщава в образа на змей, откъдето идва и местното наименование на пещерното образувание.
В непосредствена близост до „Змеевата дупка” се намира и „Приказното дефиле”, представляващо уникална скална експозиция на фигури на митични същества, характерни за района и залегнали във вярванията на местното население. Експозициите са съпроводени с описателни табели с любопитни факти и подробности за множество персонажи от митологията.
В Змеевата дупка можете да си направите снимка с образ с добавена реалност на Змей, чрез мобилно приложение "ТRIGRAD AR".
Фатматски камък е скален феномен, представляващ високо каменно образувание наподобяващо на планински връх. Намира се на 7 км.югоизточно от с.Триград, в землището на с.Жребово, местност „Форгово”, в близост до светилище „Каурчан”. Съществува предание, че сутрин рано от височината на камъка се вижда Бяло море.
Местните легенди разказват, че камъкът носи името на красива мома наричана Фатма, която е живяла в близкото селище по време на Османското владичество. Фатма се е хвърлила от върха на камъка, за да се спаси от опит на насилници да я отвлекат и поругаят.
Обезлюденото село Водни пад /Дюшюк дере/ се намира на 7км югозападно от с.Триград, в непосредствена близост до границата с Гърция. Понастоящем няма постоянни жители на селото, но има няколко добре поддържани вили, чиито стопани често избягват от суетата, шума и стреса на градския живот, за да се насладят на уникалната природна гледка и лечебните звуци на природата, въплатен в чуруликане на птички, песни на щурци и полъха на вятъра.
В селото е запазена и до ден днешен стара киречница /вараджийница/, построена през 1961г. В нея местните жители са произвеждали гасена вар за изграждане на своите къщи.
В "Кричницата" можете да си направите снимка с образ с добавена реалност "Огън", чрез мобилно приложение "ТRIGRAD AR".
Резервата е с площ от 124 хектара /обявен през 1956г./
"Шабаница" се намира непосредствено до границата с южната ни съседка-Гърция, на 40км. югоизточно от село Триград по горното течение на Чаирска река. Защитената територия,чието име в превод означава „Старата гора“ е характерна с вековната си буково-смърчова гора , в която дърветата достигат височина от 35м. и са на възраст над 350г.
Резервата е с площ от 124 хектара /обявен през 1968г./
Намира се на 20км.от Девин, в замлището на село Борино.
Резервата е известен с това,че помещава едни от най-запазените и девствени гори от черен бор. Височината на отделни дървета достига до 30м., а възрастта им-над 200г.
Флористичното разнообразие на защитената територия се допълва от наличието на 337 вида висши растения, сред които много редки и ендемични видове.
Тук се намират находища на Силивряк (Орфеево цвете).
Балкански ендемит - среща се само на Балканския полуостров. Расте в пукнатините на скали. Защитен вид, включен е в Червената книга на България. Силиврякът издържа много време на суша. Ботаниците са установили, че може да преживее повече от 30 месеца изсушен в хербарий, след което при овлажняване започва отново да се развива нормално. Растението свива цветовете си, когато е на сянка и веднага се отваря, когато го огрее слънце. Силиврякът много прилича на иглика, но цветовете му имат синкаво-бяла окраска с фуниевидна форма.
Тук се намира една от най-големите популации на дива коза в Родопите.
В землището на село Мугла, намиращо се на 18км.от с.Триград, се намира защитената местност „Триград-Мурсалица“ дала името на емблематичния „Мурсалски” чай /българската виагра/.
Мурсалският чай (Sideritis scardica) е едно от чудесата на България.
Билката е Eндемит и е разпространена само на няколко места на балканският полуостров. Най-големите находища на Мурсалски чай са на територията на България над 1000 м. надморска височина – местността Мурсалица в Родопите ( откъдето идва името Мурсалски чай ), находището на Мугла и находището над Триград.
Това многогодишно растение е една от най-полезните билки, растящи в България.
През 70-те години на миналия век космонавтите го пиели при подготовката си за полет.
Японски учени изследвали преди години мурсалския чай и установили благотворното му въздействие върху множество заболявания.
Освен лечебните си свойства, билката притежава и общоукрепващо, антианемично и тонизиращо действие, забавя стареенето, неутрализира вредното въздействие на свободните радикали и подобрява еластичността и гладкостта на кожата.
Поради масовото и безразборно бране, находищата са застрашени и брането на дивата билка е забранено от 1996 година, а видът е включен в Червената книга.
Copyright 2015 - Horlog theme by zmeia_moy